The Aero Blade M DUO Ku is Get SAT’s next-generation Electronically Steered Antenna (ESA), engineered to meet the demanding requirements of defense and government aviation. Designed for secure, resilient, and high-performance satellite communications, Aero Blade M DUO Ku ensures uninterrupted connectivity for ISR, tactical airlift, and command-and-control missions.
With its ultra-low-profile and fully electronically steerable design, Aero Blade M DUO Ku seamlessly integrates onto a wide range of airborne platforms, from military transport aircraft to surveillance and reconnaissance fleets. Its advanced capabilities deliver rapid, reliable, and interference-resistant broadband connectivity, empowering mission success in dynamic and contested environments.
Aero Blade integrates everything needed for seamless SATCOM operation, including a modem, Antenna Control Unit (AMU), Frequency Converter Units (FCU), tracking sensors, a full RF front end, and integrated modems for LEO and GEO—minimizing space and simplifying installation.
With an electronically steered design, Aero Blade eliminates mechanical components, reducing maintenance needs, improving reliability, and ensuring long-term performance in demanding airborne environments.
Designed for ultimate flexibility, Aero Blade supports near-seamless transitions between LEO & GEO and LEO & LEO constellations, providing uninterrupted high-speed connectivity in dynamic flight conditions.
Ensuring uninterrupted service, Aero Blade executes satellite handovers in milliseconds, delivering low-latency connectivity for mission-critical and high-data-rate applications.
Engineered for aviation, Aero Blade is lightweight, aerodynamic, and designed for a wide range of airborne platforms, including wide-body commercial aircraft, executive aviation, and other commercial aircraft. It ensures minimal drag and maximum efficiency while supporting standard qualifications for airborne installation,
such as DO-160.
With a streamlined design and easy installation, Aero Blade reduces downtime and eliminates the need for complex calibrations, enabling fast deployment and effortless operation.
| RF Performance | Ku Band |
|---|---|
| Tx Frequency | 13.75-14.5 GHz |
| Rx Frequency | 10.7-12.75 GHz |
| Polarization | V/H Linear/Circular SW controlled |
| Max EIRP | 48 dBW (P1dB) |
| Max G/T | 14 dB / K |
| Azimuth | Continuous coverage over full 360° |
| Elevation | 15° to 90° Electronically Steerable Antenna |
| Control Technique | INS & RSSI / ARINC-429 & RSSI |
| Initial Acquisition Time | <30 sec |
| Re-Acquisition time | <100ms |
| Management | Ethernet |
| Power Input | 48 [V] DC |
| Power Consumption | 780 Watt |
| Weight | 55 kg (121 lb.) |
| System Size (W/H/L) | 100 x 9.4 x 68.2 cm (39.4 x 3.7 x 26.8”) |
Please enter a valid email address
As the data sheet will send to the email