The Aero Blade M PICO Ka is a low profile antenna, ensuring top-tier communication in all airborne applications. This fully electronically steered antenna operates without moving parts, eliminating the need for calibration. This ensures long-term reliability and significantly reduces maintenance costs.
Designed to support transmit & receive (RX -Dual Beam) functions for both GEO, MEO and LEO satellites. Its advanced design allows it to switch between these satellites, ensuring near seamless satellite coverage anywhere, anytime.
Aero Blade PICO M Ka is modem agnostic and supports the use of any external modem, including connections to regional GEO networks, giving operators flexibility in network selection and system configuration.
Built to withstand harsh climates and scenarios.
Electronically steered antenna eliminates moving parts, enhancing longevity, and reducing costs.
Wide band Ka frequency for operation on multiple constellations.
Low SWaP suitable for field operation.
Facilitates Voice over Internet Protocol (VoIP) applications in remote and inaccessible areas, ensuring seamless communication.
| RF Performance | Ka band |
|---|---|
| Tx Frequency | 27.5 – 31 GHz |
| Rx Frequency | 17.7 – 21.2 GHz |
| Polarization | Software configurable LHCP, RHCP |
| Max EIRP | 38 dBW |
| Max G/T | 4 dB / K |
| Azimuth | Fully Electronic 360° |
| Elevation | Beam steering range 15° to 90° |
| Control Technique | Combined IM U/RSSI/GPS |
| Initial Acquisition Time | <30 sec |
| Re-Acquisition time | <100ms |
| Management | Ethernet, USB, RS232 |
| Power Input | 24-48 [V] DC |
| Power Consumption | Rx 85 Watt Full Power 150 Watt |
| Weight | 1.6 Kg (3.5 lb.) |
| System Size (W/H/L) | 21 x 6 x 30 cm (8 x 2.3 x 12”) |
Please enter a valid email address
As the data sheet will send to the email