Bringing next-generation Electronically Steered Antenna (ESA) technology to
commercial aviation, Aero Blade SOLO Ka is designed for seamless in-flight
connectivity powered by Low Earth Orbit (LEO) Ka-band networks. As one of the
first ESA solutions to support dual Ka LEO networks, it ensures higher data
throughput, lower latency, and exceptional bandwidth efficiency, enabling airlines
to meet the growing demand for fast and uninterrupted broadband in the sky.
Aero Blade SOLO Ku is modem agnostic and supports the use of any external
modem, including connections to regional GEO networks, giving operators
flexibility in network selection and system configuration
With its low profile, fully electronic design, Aero Blade SOLO Ka integrates
effortlessly onto a wide range of commercial aircraft, from wide body jets to
executive aviation platforms. By leveraging the high capacity advantages of Ka
band, it delivers an enhanced passenger experience with faster speeds, greater
reliability, and seamless connectivity for streaming, video calls, and real time
applications, ensuring travelers stay connected wherever they fly.
.
Aero Blade integrates everything needed for seamless SATCOM operation, including a modem, Antenna Control Unit (AMU), Frequency Converter Units (FCU), tracking sensors, a full RF front end, and integrated modems for LEO and GEO—minimizing space and simplifying installation.
With an electronically steered design, Aero Blade eliminates mechanical components, reducing maintenance needs, improving reliability, and ensuring long-term performance in demanding airborne environments.
Designed for ultimate flexibility, Aero Blade supports near-seamless transitions between LEO & GEO and LEO & LEO constellations, providing uninterrupted high-speed connectivity in dynamic flight conditions.
Ensuring uninterrupted service, Aero Blade executes satellite handovers in milliseconds, delivering low-latency connectivity for mission-critical and high-data-rate applications.
Engineered for aviation, Aero Blade is lightweight, aerodynamic, and designed for a wide range of airborne platforms, including wide-body commercial aircraft, executive aviation, and other commercial aircraft. It ensures minimal drag and maximum efficiency while supporting standard qualifications for airborne installation,
such as DO-160.
With a streamlined design and easy installation, Aero Blade reduces downtime and eliminates the need for complex calibrations, enabling fast deployment and effortless operation.
| RF Performance | Ka Band |
|---|---|
| Tx Frequency | 27.6-31 GHz |
| Rx Frequency | 17.7-21.2 GHz |
| Polarization | Software configurable LHCP, RHCP, V/H Linear |
| Max EIRP | 53 dBw (P1dB) |
| Max G/T | 12.5 dB / K |
| Azimuth | Continues coverage over full 360° |
| Elevation | Beam steering range 15° to 90° |
| Control Technique | Combined IM U/RSSI/GPS |
| Initial Acquisition Time | <30 sec |
| Re-Acquisition time | <100ms |
| Management | Ethernet |
| Power Input | 48 [V] DC |
| Interfaces | Ethernet, USB, RS422, RS232, ARINC 429 |
| Power Consumption | Tx only 355 Watt Full power 875 Watt |
| Weight | 23 kg (50.7 lb.) |
| System Size (W/H/L) | 72 x 7.2 x 56.7 cm (28.4 x 2.9 x 22.3”) |
Please enter a valid email address
As the data sheet will send to the email