Delivering next-generation Electronically Steered Antenna (ESA) technology,
Aero Blade SOLO Ku is designed for seamless in-flight connectivity across
commercial aviation. Optimized for Low Earth Orbit (LEO) networks, it is one of
the first ESA solutions to support dual LEO networks, ensuring enhanced
performance, lower latency, and uninterrupted broadband connectivity at any
altitude.
Aero Blade SOLO Ku is modem agnostic and supports the use of any external
modem, including connections to regional GEO networks, giving operators
flexibility in network selection and system configuration.
With its low profile, fully electronic design, Aero Blade SOLO Ku integrates
effortlessly onto a wide range of commercial aircraft, from wide body jets to
business aviation platforms. By leveraging the speed and efficiency of LEO
networks, it delivers an enhanced passenger experience with faster, more
consistent, and high quality internet access, keeping travelers connected for
work, entertainment, and communication throughout their journey.
Aero Blade integrates everything needed for seamless SATCOM operation, including a modem, Antenna Control Unit (AMU), Frequency Converter Units (FCU), tracking sensors, a full RF front end, and integrated modems for LEO and GEO—minimizing space and simplifying installation.
With an electronically steered design, Aero Blade eliminates mechanical components, reducing maintenance needs, improving reliability, and ensuring long-term performance in demanding airborne environments.
Designed for ultimate flexibility, Aero Blade supports near-seamless transitions between LEO & GEO and LEO & LEO constellations, providing uninterrupted high-speed connectivity in dynamic flight conditions.
Ensuring uninterrupted service, Aero Blade executes satellite handovers in milliseconds, delivering low-latency connectivity for mission-critical and high-data-rate applications.
Engineered for aviation, Aero Blade is lightweight, aerodynamic, and designed for a wide range of airborne platforms, including wide-body commercial aircraft, executive aviation, and other commercial aircraft. It ensures minimal drag and maximum efficiency while supporting standard qualifications for airborne installation,
such as DO-160.
With a streamlined design and easy installation, Aero Blade reduces downtime and eliminates the need for complex calibrations, enabling fast deployment and effortless operation.
| RF Performance | Ku Band |
|---|---|
| Tx Frequency | 13.75-14.5 GHz |
| Rx Frequency | 10.7-12.75 GHz |
| Polarization | V/H Linear/Circular SW controlled |
| Max EIRP | 46 dBw (P1dB) |
| Max G/T | 11.5 dB / K |
| Azimuth | Continues coverage over full 360° |
| Elevation | 15° to 90° Electronically steerable antenna |
| Control Technique | INS & RSSI / ARINC-429 & RSSI |
| Initial Acquisition Time | <30 sec |
| Re-Acquisition time | <100ms |
| Management | Ethernet |
| Interfaces | Ethernet, USB, RS232, ARINC 429 |
| Power Input | 28-50 [V] DC |
| Power Consumption | 580 Watt |
| Weight | 33 kg (72.7 lb.) |
| System Size (W/H/L) | 72 x 8.1 x 56.7 cm (28.3 x 3.2 x 22.3”) |
Please enter a valid email address
As the data sheet will send to the email