Get SAT Micro-Hub is a fully-featured L-band modem that supports SCPC communication. It provides industry-leading performance.
Micro-Hub is available in dual or quad modem configurations, providing streamlined scalability for higher throughput demands.
Micro-Hub supports multiple modes of operation and fast acquisition for mobile applications.
An encrypted user data traffic using advanced encryption techniques.
An inside comfortable spectrum analyzer to monitor the signal and Packet capture and ping tools to monitor user data traffic.
An easy configuration saving, switching, importing and exporting.
A capability to easily control the remote modem by a diverse set of commands.
| Channel Specifications | |
|---|---|
| Standard | DVB-S2, DVB-S2X, VLSNR |
| Symbol Rate | 100 Ksps – 50 Msps |
| Roll off | 5% - 35% in steps of 5 |
| Modulation | QPSK, 8PSK, 8APSK-L, 16APSK, 16APSK-L, 32APSK, 32APSK-L, 64APSK, 64APSK-L, 128APSK, 256APSK, 256APSK-L, BPSK-S, BPSK. |
| FEC Coding | LDPC & BCH |
| Modulation and code rate | QPSK: 1/4,1/3, 2/5, 1/2, 3/5, 2/3, 3/4, 4/5, 5/6, 8/9, 9/10; 13/45, 9/20, 11/20; 11/45, 4/15, 14/45, 7/15, 8/15, 32/45. 8PSK: 3/5, 2/3, 3/4, 5/6, 8/9; 23/36, 25/36,13/18; 7/15, 8/15, 26/45, 32/45. 8APSK-L: 5/9, 26/45. 16APSK: 2/3, 3/4, 4/5, 5/6, 8/9, 9/10; 26/45, 3/5, 28/45, 23/36, 25/36, 13/18, 7/9, 77/90; 7/15, 8/15, 26/45, 3/5, 32/45. 16APSK-L: 1/2, 8/15, 5/9, 3/5, 2/3. BPSK-S: 1/5, 11/45. BPSK: 1/5, 4/15. |
| FEC Frame | 16200; 64800 |
| Interfaces | |
| Data | Two Ethernet ports: 10/100/1000 |
| Management | RS-232, RJ-45 (GUI) Integrated with Terminal |
| RF (Rx) | L-Band: 950 – 2250 MHz |
| RF (Tx) | L-Band: 950 – 2150 MHz |
| Max Output | 0 dBm |
| Ethernet MTU Size | 68 – 1522 |
| Tx Power | 78-0 dBm in step 0.5 dBm |
| Frequency resolution | 1 kHz |
Please enter a valid email address
As the data sheet will send to the email